  • Mfr # BULK-RS-H60-716
  • Zoro # G7774652
/ea
Key Features
Thickness
1/4"
Width
36"
Length
50 ft.
Material
Buna-N
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H60-716
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/4"
Width
36"
Length
50 ft.
Details
Material
Buna-N
Color
Black
Backing Type
Plain
Thickness Tolerance
(-0.026" - +0.026")
Density
1.50 g/cm3
Elongation
3.5
Compression Set
0.33
Standard
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Durometer
60A
Shape
Roll
Tensile Strength
1,000 psi
Description
Buna-N Rubber Roll No Adhesive - 60A - 1/4" Thick x 36" Wide x 50 ft. Long