  • Mfr # BULK-RS-H60-857
  • Zoro # G7780462
/ea
Key Features
Thickness
1/8"
Width
36"
Length
50 ft.
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H60-857
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/8"
Width
36"
Length
50 ft.
Color
Black
Backing Type
Acrylic Adhesive
Density
1.50 g/cm3
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Shape
Roll
Compression Set
0.33
Grade
Standard
Elongation
3.5
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Standards
ASTM D2000 BF 607
Tensile Strength
1,000 psi
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Durometer
60A
Tear Strength
20 N/mm
Description
Buna-N Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 60A - 1/8" Thick x 36" Wide x 50 ft. Long