  • Mfr # BULK-RS-H60-773
  • Zoro # G7782221
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/8"
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H60-773
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/8"
Rubber Width
18"
Rubber Length
18"
Details
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
60A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Shape
Sheet
Compression Set
0.33
Density
1.50 g/cm3
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Temperature Range - Adhesives
-30 Degrees to 230 Degrees F
Description
Buna-N Rubber Sheet with Acrylic Adhesive - 60A - 1/8" Thick x 18" Wide x 18" Long