  • Mfr # BULK-RS-E60-740
  • Zoro # G7783034
/ea
See details
Key Features
Thickness
3/16"
Width
36"
Length
50 ft.
Material
EPDM
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E60-740
Dimensions
Thickness
3/16"
Width
36"
Length
50 ft.
Details
Material
EPDM
Color
Durometer
60A
Thickness Tolerance
(-0.022" - +0.022")
Shape
Roll
Standard
Tensile Strength
1,000 psi
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Description
EPDM Rubber Roll No Adhesive - 60A - 3/16" Thick x 36" Wide x 50 ft. Long