  • Mfr # BULK-RS-E60-886
  • Zoro # G7945139
/ea
See details
Key Features
Thickness
1/4"
Width
36"
Length
50 ft.
Material
EPDM
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E60-886
Dimensions
Thickness
1/4"
Width
36"
Length
50 ft.
Details
Material
EPDM
Color
Black
Backing Type
Acrylic Adhesive
Durometer
60A
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Shape
Roll
3.5
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Thickness Tolerance
(-0.026" - +0.026")
Tensile Strength
1,000 psi
Description
EPDM Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 60A - 1/4" Thick x 36" Wide x 50 ft. Long