  • Mfr # BULK-RS-E60-34
  • Zoro # G7782921
/ea
See details
Key Features
Thickness
3/8"
Width
36"
Length
30 ft.
Material
EPDM
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E60-34
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
3/8"
Width
36"
Length
30 ft.
Details
Material
EPDM
Color
Black
Backing Type
Acrylic Adhesive
Thickness Tolerance
(-0.035" - +0.035")
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Shape
Roll
Density
1.50 g/cm3
Compression Set
0.33
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Durometer
60A
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Elongation
3.5
Description
EPDM Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 60A - 3/8" Thick x 36" Wide x 30 ft. Long