  • Mfr # BULK-RS-E60-644
  • Zoro # G7799469
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/4"
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E60-644
Dimensions
Rubber Thickness
1/4"
Rubber Width
18"
Rubber Length
18"
Details
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
(-0.026" - +0.026")
Description
EPDM Rubber Sheet No Adhesive - 60A - 1/4" Thick x 18" Wide x 18" Long