  • Mfr # BULK-RS-E60-224
  • Zoro # G7799983
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/2"
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-E60-224
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/2"
Rubber Width
6"
Rubber Length
6"
Details
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Standard
Texture
Smooth
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
(-0.050" - +0.050")
Density
1.50 g/cm3
Compression Set
0.33
Tear Strength
20 N/mm
Description
EPDM Rubber Sheet No Adhesive - 60A - 1/2" Thick x 6" Wide x 6" Long