  • Mfr # BULK-RS-E60-439
  • Zoro # G7798373
/ea
Key Features
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E60-439
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Width
6"
Rubber Length
6"
Details
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Compression Set
0.33
Shape
Sheet
Density
1.50 g/cm3
Thickness Tolerance
(-0.013" - +0.013")
Description
EPDM Rubber Sheet No Adhesive - 60A - 3/32" Thick x 6" Wide x 6" Long