  • Mfr # BULK-RS-E60-420
  • Zoro # G7796605
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E60-420
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
3"
Rubber Length
10 ft.
Details
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Density
1.50 g/cm3
Shape
Strip
Compression Set
0.33
Thickness Tolerance
(-0.011" - +0.011")
Description
EPDM Rubber Strip No Adhesive - 60A - 1/16" Thick x 3" Wide x 10ft. Long