  • Mfr # BULK-RS-E60-84
  • Zoro # G7799782
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/32"
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E60-84
Dimensions
Rubber Thickness
1/32"
Rubber Width
2"
Rubber Length
10 ft.
Details
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Thickness Tolerance
(0.000" - +0.016")
Shape
Strip
Description
EPDM Rubber Strip No Adhesive - 60A - 1/32" Thick x 2" Wide x 10ft. Long