  • Mfr # BULK-RS-E60-179
  • Zoro # G7798951
/ea
Key Features
Rubber Thickness
3/16"
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-E60-179
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
3/16"
Rubber Width
3/4"
Rubber Length
10 ft.
Details
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
60A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Thickness Tolerance
(-0.022" - +0.022")
Temperature Range - Adhesives
-30 Degrees to 230 Degrees F
Compression Set
0.33
Texture
Smooth
Density
1.50 g/cm3
Shape
Strip
Tear Strength
20 N/mm
Description
EPDM Rubber Strip with Acrylic Adhesive - 60A - 3/16" Thick x 3/4" Wide x 10ft. Long