  • Mfr # BULK-RS-NFR60-2
  • Zoro # G300436452
/ea
See details
Key Features
Thickness
1/8"
Width
48"
Length
60 ft.
Material
Neoprene
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-NFR60-2
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
1/8"
Width
48"
Length
60 ft.
Details
Material
Neoprene
Color
Black
Backing Type
Plain
Standards
ASTM D2000 BC 607
Grade
Fabric-Reinforced
Compression Set
0.33
Shape
Roll
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Density
1.50 g/cm3
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Tensile Strength
1,000 psi
Rubber Reinforcement Type
Polyester - 1 Ply
Durometer
60A
Elongation
3.5
Tear Strength
20 N/mm
Description
Fabric-Reinforced Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 60A - 1/8" Thick x 48" Wide x 60 ft. Long