  • Mfr # BULK-RS-H60FDA-281
  • Zoro # G7802223
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/8"
Width
36"
Length
7 ft.
Material
Buna-N
Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-H60FDA-281
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/8"
Width
36"
Length
7 ft.
Details
Material
Buna-N
Color
White
Backing Type
Plain
Texture
Smooth
Shape
Roll
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Tensile Strength
1,000 psi
Standards
ASTM D2000 BF 607, FDA 21 CFR 177.2600
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Density
1.40 g/cm3
Grade
Food
Compression Set
0.35
Durometer
60A
Elongation
3.3
Tear Strength
22 N/mm
Description
FDA Buna-N Rubber Roll No Adhesive - 60A - 1/8" Thick x 36" Wide x 7 ft. Long