  • Mfr # BULK-RS-H60FDA-235
  • Zoro # G900438566
/ea
Key Features
Thickness
1/8"
Width
36"
Length
60 ft.
Material
Buna-N
Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H60FDA-235
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
1/8"
Width
36"
Length
60 ft.
Details
Material
Buna-N
Color
White
Backing Type
Plain
Standards
ASTM D2000 BF 507, FDA 21 CFR 177.2600
Durometer
60A
Shape
Roll
Texture
Smooth
Density
1.40 g/cm3
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Grade
Food
Compression Set
0.35
Tear Strength
22 N/mm
Description
FDA Buna-N Rubber Roll No Adhesive - 60A - 1/8" Thick x 36" Wide x 60 ft. Long