  • Mfr # BULK-RS-H60FDA-236
  • Zoro # G700438650
/ea
Key Features
Thickness
3/16"
Width
36"
Length
60 ft.
Material
Buna-N
Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H60FDA-236
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
3/16"
Width
36"
Length
60 ft.
Details
Material
Buna-N
Color
White
Backing Type
Plain
Standards
ASTM D2000 BF 507, FDA 21 CFR 177.2600
Thickness Tolerance
(-0.022" - +0.022")
Compression Set
0.35
Density
1.40 g/cm3
Tensile Strength
1,000 psi
Durometer
60A
Shape
Roll
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Grade
Food
Tear Strength
22 N/mm
Description
FDA Buna-N Rubber Roll No Adhesive - 60A - 3/16" Thick x 36" Wide x 60 ft. Long