  • Mfr # BULK-RS-H60FDA-22
  • Zoro # G7801961
/ea
Key Features
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
White
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
60A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H60FDA-22
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/32"
Rubber Width
12"
Rubber Length
12"
Details
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
White
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Standards
ASTM D2000 BF 607, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
Compression Set
0.35
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
(0.000" - +0.016")
Texture
Smooth
Density
1.40 g/cm3
Tear Strength
22 N/mm
Description
FDA Buna-N Rubber Sheet No Adhesive - 60A - 1/32" Thick x 12" Wide x 12" Long