  • Mfr # BULK-RS-N60FDA-234
  • Zoro # G400438080
/ea
Key Features
Thickness
1/8"
Width
36"
Length
60 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N60FDA-234
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
1/8"
Width
36"
Length
60 ft.
Backing Type
Plain
Density
1.40 g/cm3
Elongation
3.3
Durometer
60A
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Compression Set
0.35
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Shape
Roll
Description
FDA Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 60A - 1/8" Thick x 36" Wide x 60 ft. Long