  • Mfr # BULK-RS-N60FDA-262
  • Zoro # G7947500
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/2"
Rubber Width
36"
Rubber Length
24"
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N60FDA-262
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/2"
Rubber Width
36"
Rubber Length
24"
Details
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
White
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.3
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
(-0.050" - +0.050")
Density
1.40 g/cm3
Compression Set
0.35
Description
FDA Neoprene Rubber Sheet No Adhesive - 60A - 1/2" Thick x 36" Wide x 24" Long