  • Mfr # BULK-RS-S40-235
  • Zoro # G7803273
/ea
Key Features
Thickness
1/8"
Width
36"
Length
60 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S40-235
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/8"
Width
36"
Length
60 ft.
Backing Type
Plain
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Shape
Roll
Tensile Strength
700 psi
Durometer
40A
Compression Set
0.2
Density
1.25 g/cm3
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Temperature Range
-80 Degrees to 500 Degrees F
Elongation
4
Description
FDA Silicone Rubber Roll No Adhesive - 40A - 1/8" Thick x 36" Wide x 60 ft. Long