  • Mfr # BULK-RS-S50FDA-240
  • Zoro # G7802591
/ea
See details
Key Features
Thickness
1/4"
Width
36"
Length
60 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S50FDA-240
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/4"
Width
36"
Length
60 ft.
Backing Type
Plain
Temperature Range
-80 Degrees to 500 Degrees F
Density
1.25 g/cm3
Thickness Tolerance
(-0.026" - +0.026")
Durometer
50A
Elongation
4
Tensile Strength
700 psi
Compression Set
0.2
Standards
ASTM D2000 GE 507, FDA 21 CFR 177.2600
Shape
Roll
Tear Strength
17 N/mm
Description
FDA Silicone Rubber Roll No Adhesive - 50A - 1/4" Thick x 36" Wide x 60 ft. Long