  • Mfr # BULK-RS-S40-599
  • Zoro # G7806030
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/32"
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Max Temp (F)
500
Min. Temp. (F)
-80
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-S40-599
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/32"
Rubber Width
12"
Rubber Length
18"
Details
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Max Temp (F)
500
Min. Temp. (F)
-80
Durometer
40A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
700 psi
Elongation
4
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Grade
Food
Texture
Smooth
Thickness Tolerance
(0.000" - +0.016")
Density
1.25 g/cm3
Compression Set
0.2
Shape
Sheet
Tear Strength
17 N/mm
Description
FDA Silicone Rubber Sheet No Adhesive - 40A - 1/32" Thick x 18" Wide x 12" Long