  • Mfr # BULK-RS-S40-615
  • Zoro # G7804490
Rubber Thickness
1/32"
Max Temp (F)
500
Min. Temp. (F)
-80
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-S40-615
Rubber Thickness
1/32"
Rubber Width
18"
Rubber Length
36"
Max Temp (F)
500
Min. Temp. (F)
-80
Durometer
40A
Tensile Strength (PSI)
700 psi
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
(0.000" - +0.016")
Description
FDA Silicone Rubber Sheet No Adhesive - 40A - 1/32" Thick x 18" Wide x 36" Long