  • Mfr # BULK-RS-S40-601
  • Zoro # G7802619
Rubber Thickness
3/32"
Max Temp (F)
500
Min. Temp. (F)
-80
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S40-601
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Width
12"
Rubber Length
18"
Max Temp (F)
500
Min. Temp. (F)
-80
Durometer
40A
Tensile Strength (PSI)
700 psi
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
(-0.013" - +0.013")
Description
FDA Silicone Rubber Sheet No Adhesive - 40A - 3/32" Thick x 18" Wide x 12" Long