  • Mfr # BULK-RS-S60-602
  • Zoro # G7804560
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/8"
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Max Temp (F)
500
Min. Temp. (F)
-80
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S60-602
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/8"
Rubber Width
12"
Rubber Length
18"
Details
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Max Temp (F)
500
Min. Temp. (F)
-80
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
700 psi
Elongation
4
Standards
ASTM D2000 GE 607, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Density
1.25 g/cm3
Compression Set
0.2
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Tear Strength
17 N/mm
Description
FDA Silicone Rubber Sheet No Adhesive - 60A - 1/8" Thick x 18" Wide x 12" Long