  • Mfr # BULK-RS-SFR70-49
  • Zoro # G8917673
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Max Temp (F)
400
Min. Temp. (F)
-60
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-SFR70-49
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
4"
Rubber Length
36"
Details
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Max Temp (F)
400
Min. Temp. (F)
-60
Durometer
70A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,300 psi
Elongation
8
Standards
AMS 3320H, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Fabric-Reinforced
Texture
Smooth
Reinforcement
Fiberglass - 1 Ply
Density
1.25 g/cm3
Thickness Tolerance
(-0.011" - +0.011")
Shape
Strip
Compression Set
0.35
Description
Fiberglass Fabric-Reinforced Silicone Rubber Strip No Adhesive - 70A - 1/16" Thick x 4" Wide x 3 ft. Long