  • Mfr # BULK-RS-SFR70-53
  • Zoro # G8917159
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Max Temp (F)
400
Min. Temp. (F)
-60
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-SFR70-53
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Width
6"
Rubber Length
36"
Details
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Max Temp (F)
400
Min. Temp. (F)
-60
Durometer
70A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,300 psi
Elongation
8
Standards
AMS 3320H, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Fabric-Reinforced
Shape
Strip
Compression Set
0.35
Thickness Tolerance
(-0.013" - +0.013")
Texture
Smooth
Reinforcement
Fiberglass - 1 Ply
Density
1.25 g/cm3
Description
Fiberglass Fabric-Reinforced Silicone Rubber Strip No Adhesive - 70A - 3/32" Thick x 6" Wide x 3 ft. Long