  • Zoro # G701012019
/ea
Key Features
Standoff Gender
Male-Female
Thread Size
M2.5
Overall Length
1-3/8 in
Standoff Material
Aluminum
Standoff Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZSNDF-79
Zoro #
G701012019
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Thread Size
M2.5
Overall Length
1-3/8 in
Body Length
12.0 mm
Thread Length
3.9 mm
Outside Diameter
4.5 mm
Hex Width
4.5 mm
Length
13/8"
Thread Depth
4.8 mm
Body Thread Length
4.8 mm
Hex Width Tolerance
+/-0.13 mm
Details
Item
Hex Standoff
Standoff Gender
Male-Female
Standoff Material
Aluminum
Standoff Finish
Plain
System of Measurement
Metric
Material
Standoff Shape
Hex
Finish
Pack Size
Small Pack
Standoff Thread Gender
Rockwell Hardness
B50
Shape
Hex
Tensile Strength
45,000 psi
Standoff Type
Male-Female Standoff
Thread Pitch
0.45 mm
Color
Silver
Standoff Color
Silver
Label Shape
Description
Hex Standoff, Thread Size M2.5-0.45, Standoff Thread Gender Male-Female, Overall Length 12 mm, Body Length 12 mm, Thread Length 3.9 mm, Body Thread Length 4.8 mm, Hex Width 4.5 mm, Square Size Not Applicable, Outside Diameter Not Applicable, Shape Hex, Material Aluminum, Material Grade/Class Not Applicable, Finish Plain, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Color Silver, Thread Direction Right Hand, Thread Type Coarse, Hex Width Tolerance +/-0.13 mm