  • Mfr # BULK-RS-BHS40-198
  • Zoro # G7791050
/ea
Key Features
Thickness
1/16"
Width
12"
Length
10 ft.
Material
Buna-N
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-BHS40-198
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/16"
Width
12"
Length
10 ft.
Details
Material
Buna-N
Color
Black
Backing Type
Plain
Compression Set
0.3
Texture
Smooth
Density
1.35 g/cm3
Thickness Tolerance
(-0.011" - +0.011")
Shape
Roll
Standards
ASTM D2000 BF 410
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Elongation
3.8
Tensile Strength
1,500 psi
Grade
High Strength
Durometer
40A
Tear Strength
20 N/mm
Description
High Strength Buna-N Rubber Roll No Adhesive - 40A - 1/16" Thick x 12" Wide x 10 ft. Long