  • Mfr # BULK-RS-BHS40-438
  • Zoro # G7790551
/ea
Key Features
Thickness
1/16"
Width
6"
Length
6"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS40-438
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/16"
Width
6"
Length
6"
Backing Type
Plain
Tensile Strength
1,500 psi
Shape
Sheet
Compression Set
0.3
Texture
Smooth
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Thickness Tolerance
(-0.011" - +0.011")
Elongation
3.8
Density
1.35 g/cm3
Durometer
40A
Description
High Strength Buna-N Rubber Sheet No Adhesive - 40A - 1/16" Thick x 6" Wide x 6" Long