  • Mfr # BULK-RS-BHS40-627
  • Zoro # G7790439
/ea
Key Features
Thickness
1/32"
Width
12"
Length
18"
Material
Buna-N
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS40-627
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/32"
Width
12"
Length
18"
Details
Material
Buna-N
Color
Black
Backing Type
Plain
Shape
Sheet
Grade
High Strength
Elongation
3.8
Compression Set
0.3
Standards
ASTM D2000 BF 410
Durometer
40A
Density
1.35 g/cm3
Texture
Smooth
Tensile Strength
1,500 psi
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Thickness Tolerance
(0.000" - +0.016")
Tear Strength
20 N/mm
Description
High Strength Buna-N Rubber Sheet No Adhesive - 40A - 1/32" Thick x 18" Wide x 12" Long