  • Mfr # BULK-RS-BHS40-230
  • Zoro # G7794374
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
3/8"
Width
12"
Length
24"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS40-230
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
3/8"
Width
12"
Length
24"
Backing Type
Plain
Density
1.35 g/cm3
Tensile Strength
1,500 psi
Compression Set
0.3
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Elongation
Durometer
40A
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
(-0.035" - +0.035")
Description
High Strength Buna-N Rubber Sheet No Adhesive - 40A - 3/8" Thick x 12" Wide x 24" Long