Mfr # BULK-RS-BHS40-453
Zoro # G7791671
/ea
Key Features
Thickness
3/8"
Width
6"
Length
12"
Material
Buna-N
Color
Black
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowUnlock tax-exempt savings
Add Tax ExemptionSpecifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-BHS40-453
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
3/8"
Width
6"
Length
12"
Details
Material
Buna-N
Color
Black
Backing Type
Plain
Texture
Smooth
Density
1.35 g/cm3
Elongation
Thickness Tolerance
(-0.035" - +0.035")
Standards
ASTM D2000 BF 410
Tensile Strength
1,500 psi
Shape
Sheet
Compression Set
0.3
Durometer
40A
Grade
High Strength
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Tear Strength
20 N/mm
Description
High Strength Buna-N Rubber Sheet No Adhesive - 40A - 3/8" Thick x 6" Wide x 12" Long