  • Mfr # BULK-RS-BHS50-618
  • Zoro # G7788250
Thickness
1/8"
Width
12"
Length
18"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS50-618
Country of Origin
Unknown
Width
12"
Length
18"
Backing Type
Plain
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Durometer
50A
Density
1.35 g/cm3
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Shape
Sheet
Elongation
3.8
Tensile Strength
1,500 psi
Compression Set
0.3
Description
High Strength Buna-N Rubber Sheet No Adhesive - 50A - 1/8" Thick x 18" Wide x 12" Long