  • Mfr # BULK-RS-BHS60-644
  • Zoro # G7791181
/ea
Key Features
Thickness
1/2"
Width
18"
Length
18"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS60-644
Dimensions
Thickness
1/2"
Width
18"
Length
18"
Backing Type
Plain
Sheet
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Thickness Tolerance
(-0.050" - +0.050")
ASTM D2000 BF 610
Tensile Strength
1,500 psi
Durometer
60A
Description
High Strength Buna-N Rubber Sheet No Adhesive - 60A - 1/2" Thick x 18" Wide x 18" Long