  • Mfr # BULK-RS-BHS60-441
  • Zoro # G7788345
Max Temp (F)
250
Durometer
60A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS60-441
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
3/16"
Rubber Width
6"
Rubber Length
6"
Max Temp (F)
250
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
3.8
Thickness Tolerance
(-0.022" - +0.022")
Density
1.35 g/cm3
Shape
Sheet
Compression Set
0.3
Description
High Strength Buna-N Rubber Sheet No Adhesive - 60A - 3/16" Thick x 6" Wide x 6" Long