  • Mfr # BULK-RS-BHS60-645
  • Zoro # G7794523
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
60A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS60-645
Dimensions
Rubber Thickness
3/4"
Rubber Width
18"
Rubber Length
18"
Details
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Thickness Tolerance
(-0.059" - +0.059")
Description
High Strength Buna-N Rubber Sheet No Adhesive - 60A - 3/4" Thick x 18" Wide x 18" Long