  • Mfr # BULK-RS-BHS70-651
  • Zoro # G7792782
/ea
Free Shipping & Returns
Durometer
70A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS70-651
Rubber Thickness
1"
Rubber Width
18"
Rubber Length
36"
Durometer
70A
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Thickness Tolerance
(-0.061" - +0.061")
Description
High Strength Buna-N Rubber Sheet No Adhesive - 70A - 1" Thick x 18" Wide x 36" Long