  • Mfr # BULK-RS-BHS70-623
  • Zoro # G7791741
Durometer
70A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS70-623
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
12"
Rubber Length
18"
Durometer
70A
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Thickness Tolerance
(-0.011" - +0.011")
Description
High Strength Buna-N Rubber Sheet No Adhesive - 70A - 1/16" Thick x 18" Wide x 12" Long