  • Mfr # BULK-RS-BHS70-438
  • Zoro # G7792590
/ea
Key Features
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
70A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS70-438
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
6"
Rubber Length
6"
Details
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
70A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
3.8
Standards
ASTM D2000 BF 710
Grade
High Strength
Shape
Sheet
Texture
Smooth
Thickness Tolerance
(-0.011" - +0.011")
Compression Set
0.3
Density
1.35 g/cm3
Tear Strength
20 N/mm
Description
High Strength Buna-N Rubber Sheet No Adhesive - 70A - 1/16" Thick x 6" Wide x 6" Long