  • Mfr # BULK-RS-BHS70-454
  • Zoro # G7791933
Durometer
70A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS70-454
Rubber Thickness
1/2"
Rubber Width
6"
Rubber Length
12"
Durometer
70A
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Thickness Tolerance
(-0.050" - +0.050")
Description
High Strength Buna-N Rubber Sheet No Adhesive - 70A - 1/2" Thick x 6" Wide x 12" Long