  • Mfr # BULK-RS-BHS70-627
  • Zoro # G7788731
Durometer
70A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS70-627
Rubber Thickness
1/4"
Rubber Width
12"
Rubber Length
18"
Durometer
70A
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Thickness Tolerance
(-0.026" - +0.026")
Description
High Strength Buna-N Rubber Sheet No Adhesive - 70A - 1/4" Thick x 18" Wide x 12" Long