  • Mfr # BULK-RS-BHS70-440
  • Zoro # G7791285
/ea
Key Features
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
70A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-BHS70-440
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/8"
Rubber Width
6"
Rubber Length
6"
Details
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
70A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
3.8
Standards
ASTM D2000 BF 710
Grade
High Strength
Compression Set
0.3
Density
1.35 g/cm3
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Texture
Smooth
Tear Strength
20 N/mm
Description
High Strength Buna-N Rubber Sheet No Adhesive - 70A - 1/8" Thick x 6" Wide x 6" Long