  • Mfr # BULK-RS-BHS70-650
  • Zoro # G7794803
/ea
Free Shipping & Returns
Durometer
70A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS70-650
Rubber Thickness
3/4"
Rubber Width
18"
Rubber Length
36"
Durometer
70A
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Thickness Tolerance
(-0.059" - +0.059")
Description
High Strength Buna-N Rubber Sheet No Adhesive - 70A - 3/4" Thick x 18" Wide x 36" Long