  • Mfr # BULK-RS-BHS70-453
  • Zoro # G7792703
Durometer
70A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS70-453
Rubber Width
6"
Rubber Length
12"
Durometer
70A
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Thickness Tolerance
(-0.035" - +0.035")
Description
High Strength Buna-N Rubber Sheet No Adhesive - 70A - 3/8" Thick x 6" Wide x 12" Long