  • Mfr # BULK-RS-BHS70-80
  • Zoro # G7790953
/ea
Key Features
Thickness
1/32"
Width
1"
Length
10 ft.
Material
Buna-N
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS70-80
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/32"
Width
1"
Length
10 ft.
Buna-N
Color
Black
Backing Type
Plain
Elongation
3.8
Tensile Strength
1,500 psi
Durometer
70A
Shape
Strip
Thickness Tolerance
(0.000" - +0.016")
Density
1.35 g/cm3
Compression Set
0.3
Standards
ASTM D2000 BF 710
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Description
High Strength Buna-N Rubber Strip No Adhesive - 70A - 1/32" Thick x 1" Wide x 10ft. Long