  • Mfr # BULK-RS-BHS70-410
  • Zoro # G7794690
/ea
Key Features
Thickness
3/32"
Width
1"
Length
10 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS70-410
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
3/32"
Width
1"
Length
10 ft.
Backing Type
Plain
Density
1.35 g/cm3
Compression Set
0.3
Thickness Tolerance
(-0.013" - +0.013")
Elongation
3.8
Durometer
70A
Tensile Strength
1,500 psi
Shape
Strip
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Description
High Strength Buna-N Rubber Strip No Adhesive - 70A - 3/32" Thick x 1" Wide x 10ft. Long