  • Mfr # BULK-RS-NHS40-239
  • Zoro # G7757134
Rubber Thickness
1/2"
Max Temp (F)
250
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS40-239
Rubber Thickness
1/2"
Rubber Width
36"
Rubber Length
40 ft.
Max Temp (F)
250
Durometer
40A
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Shape
Roll
Thickness Tolerance
(-0.050" - +0.050")
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 40A - 1/2" Thick x 36" Wide x 40 ft. Long