  • Mfr # BULK-RS-NHS40-670
  • Zoro # G7757125
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/8"
Max Temp (F)
250
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS40-670
Rubber Thickness
1/8"
Rubber Width
36"
Rubber Length
20 ft.
Max Temp (F)
250
Durometer
40A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Shape
Roll
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 40A - 1/8" Thick x 36" Wide x 20 ft. Long