  • Mfr # BULK-RS-NHS40-235
  • Zoro # G7756741
/ea
See details
Key Features
Rubber Thickness
1/8"
Max Temp (F)
250
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS40-235
Rubber Thickness
1/8"
Rubber Width
36"
Rubber Length
60 ft.
Max Temp (F)
250
Durometer
40A
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Shape
Roll
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 40A - 1/8" Thick x 36" Wide x 60 ft. Long